

Historia
Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Cyprzanowie
Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Cyprzanowie powstała jesienią 1952 roku. Rejestracja nastąpiła w Sądzie Rejonowym w Raciborzu w dniu 25 listopada. Założycielami byli: Stanisław Knap, Franciszka Knap, Józef Marcinek, Albertyna Marcinek, Romuald Rzytki, Franciszek Chory, Antonina Kondys, Franciszek Wyszkoń, Maksymilian Flegel, Gerard Marcinek, Izydor Chmiela, Anna Strzybny. Pan Gerard Marcinek został pierwszym Prezesem i piastował to stanowisko przez 15 lat. Członkami Zarzadu zostali Stanisław Knap oraz Maksymilian Flegel.
Spółdzielnia w pierwszych latach gospodarowała na 115 ha, powiększając z roku na rok swój areał dochodzący w 1987 r. do 285 ha. W początkowych latach gospodarowania Spółdzielnia borykała się z wieloma trudnościami, brakowało zrozumienia dla wspólnego gospodarowania, członkowie nie mogli dojść do porozumienia. W wyniku tych animozji ze Spółdzielni w 1960 r. odeszło trzech dużych rolników wkładowych. Trudności te ciągnęły się do roku 1967, kiedy to Kierownikiem Produkcji a następnie Prezesem został inż. Paweł Kral. Od tego czasu zaczyna się rozwój Spółdzielni.
W latach 1971-79 Spółdzielnia w Cyprzanowie wraz z pozostałymi RSP gminy Pietrowice Wielkie określają swoją specjalizację w produkcji zwierzęcej, co wpłynęło na pełne podporządkowanie struktury upraw polowych potrzebom paszowym w produkcji zwierzęcej. W strukturze zasiewów przeważały zboża i wprowadzona do produkcji w 1980 roku kukurydza z przeznaczeniem na ziarno, która stanowi obecnie jedną z podstawowych roślin na paszę dla drobiu.
W produkcji zwierzęcej pierwszym własnym obiektem była wybudowana w 1966 r. obora na 100 stanowisk, która w 1970 roku została w pełni zasiedlona, dając przeciętnie w latach 80-tych do 5140 litrów mleka od krowy. Również w produkcji trzody chlewnej zostały wybudowane dwa obiekty, które stanowią obecnie podstawę produkcji trzody chlewnej. Na dzień dzisiejszy stado podstawowe liczy 65 macior. Tucz odbywa się w cyklu zamkniętym, wykorzystując do produkcji pasz własne zboża.
Trzecim kierunkiem produkcji jest ferma drobiu produkująca jaja konsumpcyjne. Kurniki zostały wybudowane w latach 1974 - 1986. Były to jedne z pierwszych w Polsce baterie klatkowe, w których można trzymać 18 tys. kur niosek. Dodatkowo powstała odchowalnia, w której odchowuje się własne nioski. W latach 1998 - 2001 kurniki przeszły gruntowną modernizację. Aby utrzymać wysoki poziom produkcji i utrzymać sie na rynku jajecznym jak równie ulżyć pracującym tam członkom, sprowadzono z Holandii nowocześniejsze klatki. W związku ze zmianą technologii przeprowadzono remonty kapitalne budynków, zmieniono instalację elektryczną, wylano nowe posadzki, zmieniono oświetlenie oraz wentylację stosując energooszczędne i wydajniejsze wentylatory. Obecnie RSP jest w stanie odchować do 13.500 kurcząt oraz zwiększyć obsadę kur do 23.000. Również zadawanie paszy dla poszczególnych kurników zostało tak zmechanizowane, aby wyeliminować praktycznie wszystkie prace ręczne. Został również zmieniony system zbioru jaj z ręcznego na mechaniczny z wykorzystaniem sortownicy, aby maksymalnie wykorzystać przy sprzedaży wielkość jaj i jednocześnie wyeliminować ręczne sortowanie.
Czwartym kierunkiem działalności Spółdzielni na przestrzeni 60-lecia była produkcja pozarolnicza. W latach 70-tych powstała grupa przemysłowa, która zajmowała się pracami na rzecz przemysłu. Były to głównie prace czyszczeniowe urządzeń energetycznych w Elektrowni Blachownia, Azotach w Kędzierzynie, a najdłużej w Elektrowni Łaziska, które trwały do 1991 r. Po zmianach strukturalnych w kraju w latach 90-tych i prywatyzacji większości przedsiębiorstw, Grupa Łaziska odłączyła się od Spółdzielni, tworząc własną grupę pod nazwą "Regenerator“. Odejście zakładu remontowego spowodowało perturbacje finansowe dla Spółdzielni.
Następnym kierunkiem produkcji pozarolniczej była tzw. produkcja poliestrów, gdzie od 1976 r. Spółdzielnia podjęła się produkcji osłon z tworzyw sztucznych dla fabryk obrabiarek „Rafamet" w Kuźni Raciborskiej, „Jafo” w Jarocinie, „Mechanicy” w Pruszkowie. Praca w tym dziale pozwoliła spółdzielcom utrzymać miejsca pracy w okresie zimy i wiosny. Również ten dział produkcji został zlikwidowany z powodu określonych trudności finansowych u kooperantów.
Po odejściu w 1997 roku na zasłużoną emeryturę inż. Pawła Krala obowiązki Prezesa Walne Zgromadzenie powierzyło Ryszardowi Mazurowi, który funkcję tę pełni do chwili obecnej.
Obecnie kraj nasz jest członkiem Unii Europejskiej. Wymagania stawiane przed rolnikami są ogromne - od nas samych zależy, czy Unia zaakceptuje taką formę gospodarowania jaką są spółdzielnie produkcyjne. Na całym świecie rolnicy zrzeszają się w spółdzielnie, aby wspólnie gospodarować - jest to uzasadnione ekonomicznie.
RSP unowocześniła park maszynowy, zakupując nowoczesny kombajn "Class", co pozwoliło zwiększyć wydajność w czasie żniw. Zakupiono także ekologiczną suszarnię, samochód do przewozu jaj, ciągnik. Żeby utrzymać się na rynku, trzeba ograniczyć koszty, stosować wydajniejsze technologie, wprowadzać komputeryzację, aby móc w każdej chwili analizować koszty produkcji.
Spółdzielnia w Cyprzanowie w ostatnich latach - pomimo obniżenia cen produktów rolnych na rynku, spadku opłacalności produkcji rolniczej, napływu taniej, dotowanej żywności z zachodu - nie zaciągnęła kredytu i nadal inwestuje z bieżących przychodów.
RSP od sierpnia 2007 r. utworzyła z innymi siedmioma spółdzielniami Grupę Producentów Trzody Chlewnej, która pozwala wspólnie sprzedawać tuczniki oraz negocjować ceny.
W roku 2010 w ramach programu „Modernizacja Gospodarstw Rolnych” spółdzielnia skorzystała z programu dopłat i zakupiła 2 ciągniki
VALTRA, siewnik do kukurydzy, rozsiewacz nawozów, pług 5-skibowy.
Zakup tych maszyn pozwolił zwiększyć wydajność i zapewnił spółdzielni terminowe wykonanie wszystkich zabiegów uprawowych na polach.
W 2011 roku spółdzielnia wstąpiła do drugiej grupy producentów roślin oleistych zajmująca się produkcją i sprzedażą roślin oleistych. Udział w grupach producenckich umożliwia nam negocjować ceny, pozyskiwać tańsze środki do produkcji, modernizować obiekty hodowlane brać udział w szkoleniach podnosząc kwalifikacje zatrudnionych członków spółdzielni.
2012 rok to okres przebudowy 1 kurnika według wymogów Unii Europejskiej.
Zainstalowano nowe klatki firmy „KOVOBEL” dla kur niosek. Na modernizację kurnika zaangażowano środki z dopłat i kredytu, aby utrzymać produkcję jaj.
Rok 2012 to 60-lecie istnienia spółdzielni. Pomimo różnych przeciwności spółdzielnia
Nadal radzi sobie w zmieniających się warunkach ekonomicznych i produkuje swoje produkty na rynek lokalny.
Minęło 60 lat od założenia Spółdzielni. W tym okresie Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Cyprzanowie stała się organizmem gospodarczym właściwie realizującym swoje zadania, stała się organizmem posiadającym w środowisku odpowiedni prestiż, zdobyty wieloletnią pracą i osiągnięciami. Było to możliwe dzięki intensywnej i ofiarnej pracy zdecydowanej większości członków. Z dumą możemy patrzeć na przebytą drogę i bez fałszywej skromności szczycić się naszymi osiągnięciami. Przede wszystkim podkreślenia wymaga fakt, że Spółdzielnia stworzyła zrzeszonym w niej członkom nie tylko warunki do pracy i uzyskania odpowiednich dochodów, ale dała też wielu możliwość mieszkania we własnych
budynkach lub mieszkaniach.